Jokainen päättää tietenkin itse, millä perusteilla äänestää yleisissä vaaleissa. Toivottavasti me ehdokkaat pystymme tuomaan uskottavaa motiivia tuon jokaiselle suodun yhden äänen käyttämiseen.
Usein ehdokkaat tuovat mielipiteensä yhteen tai muutamaan asiaan tai asiakokonaisuuteen, joista tosin usein muutkin ehdokkaat ovat pääosin samaa mieltä. Tämä on tietenkin ihan hyvä. Toisaalta vastustamisella on helppo saada huomiota. Esimerkkinä vaikkapa suhtautuminen Oulun yliopiston selvitykseen kampusjärjestelyjen muuttamiseksi.
"Mielestäni kunnissa kaikkein tärkeintä on elinvoimaisuudesta huolehtiminen vetovoiman, yritysten ja yrittäjyyden kautta."
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut