Maan tär­keim­mät hank­keet jou­tui­vat odo­tus­kais­tal­le, sillä voi­ma­joh­to­jen lu­nas­tus vie jo vuosia aikaa

Talouskasvu on uusien voimalinjojen varassa, mutta lunastusmenettely on pahasti hidastunut. Se viivyttää teollisuuden investointeja ja kantaverkon vahvistamista.

Esimerkiksi Vetyalfa joutuu odottamaan voimajohtojen lunastusta kaksi vuotta Utajärven Mustikkakankaan vetyhankkeessa.
Esimerkiksi Vetyalfa joutuu odottamaan voimajohtojen lunastusta kaksi vuotta Utajärven Mustikkakankaan vetyhankkeessa.
Kuva: Teija Soini

Voimajohtojen alle jäävien maiden lunastus hidastaa yhä pahemmin sekä teollisia investointeja että sähköverkon vahvistamista.

Isot teolliset hankkeet tarvitsevat sähköä. Sitä varten pitää lunastaa maita voimalinjoja varten. Lunastusten käsittely on kuitenkin venynyt työ- ja elinkeinoministeriössä jo kahteen vuoteen.

Uusien tehtaiden ja laitosten rakentamispäätökset voidaan tehdä vasta sitten, kun sähköt on saatu varmistettua lunastusmenettelyn kautta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Ilmoita asiavirheestä