Kylmä tam­mi­kuu lisäsi kau­ko­läm­pö­kus­tan­nuk­sia ou­lu­lai­sis­sa ta­louk­sis­sa – "Lu­ke­mat ovat mer­kit­tä­väs­ti suu­rem­mat"

Oulun Energian energiatuotannon liiketoimintajohtaja Pertti Vanhala povaa kaukolämmön menekin jatkuvan suurempana myös helmikuussa, mikäli pakkasjakso ei osoita loppumisen merkkejä.

Oulun Energia tuottaa kaukolämpöä Toppilan ja Laanilan voimalaitoksilla. Kuvassa Toppilan voimalaitos.
Oulun Energia tuottaa kaukolämpöä Toppilan ja Laanilan voimalaitoksilla. Kuvassa Toppilan voimalaitos.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Kylmä tammikuu on lisännyt kaukolämmön menekkiä oululaisissa kotitalouksissa. Ilmatieteen laitoksen niin sanottujen lämmitystarvelukujen perusteella lämmityksen tarve on ollut Oulussa tammikuussa 24 prosenttia suurempaa viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna.

Kaukolämmön kova tarve on vaikuttanut luonnollisesti myös kansalaisten lämmityskustannuksiin.

Esimerkiksi Oulun Niittyarossa sijaitsevan As Oy Kotikoskelan lämmityskustannukset nousivat tammikuussa joulukuuhun verrattuna noin 60 prosenttia. Kaukolämmön tarve tammikuussa oli kaksinkertainen joulukuuhun verrattuna.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä