Kun­to­sa­lit ja muut lii­kun­ta­pai­kat voivat mennä kiinni säh­kö­ra­joi­tus­ten takia – täl­lai­sia sähkön sääs­tö­toi­mia Oulun seudun lii­kun­ta­pai­kat har­kit­se­vat

Oulun uimahalleissa voidaan rajoittaa saunojen lämmitystä ja laskea vesien lämpöä sähköpulan ja hintojen nousun takia.

Oulun uimahallissa eli Raksilassakin mietitään, miten sähköä saadaan kulumaan vähemmään hintojen nousun takia.
Oulun uimahallissa eli Raksilassakin mietitään, miten sähköä saadaan kulumaan vähemmään hintojen nousun takia.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Liikuntakeskus Hukassa ollaan huolestuneita eritoten siitä, jos sähkön toimitukseen tulee katkoja, kuten uhkana voi olla. Hinnannousua varatoimitusjohtaja Olli Rounaja ei pidä yhtä kriittisenä, koska nykyinen sähkösopimus jatkuu vielä ensi vuoteen.

– Teemme parhaillaan varautumissuunnitelmaa, jos sähköä aletaan rajoittaa. Jos sähköä ei ole yhtäkkiä tarjolla, pitää miettiä mitä teemme: Miten tiedotetaan asiakkaitamme.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä