Suora lähetys: Pää­toi­mit­ta­ja ja toi­mi­tus­joh­ta­ja vas­taa­vat lu­ki­joi­den ky­sy­myk­siin Kalevan muu­tok­sis­ta

Tilinpäätökset: Oulun kau­pun­gin ti­lin­pää­tök­ses­tä on tulossa huikean yli­jää­mäi­nen

Luitko jo tämän: Lää­kä­rit suos­tui­vat tut­ki­maan Inga Kavakan kun­nol­la vasta 13 vuoden kär­si­myk­sen jälkeen

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Kaleva 2 kk 59,90 euroa

Kun sa­la­kul­jet­ta­jat ja vir­ka­val­ta koh­ta­si­vat, kum­pi­kaan ei ampunut toista kohti — kir­jai­li­ja ja tutkija Juha Yli­mau­nun kir­jas­sa avataan Pe­rä­me­ren sa­la­kul­je­tus­ta kiel­to­lain aikana

Juha Ylimaunu Radio Kalevan vieraana

Kieltolain piti aikoinaan raitistaa suomalaiset, mutta lain lopputulema saikin aikaan täysin päinvastaisen vaikutuksen. Lakikirjoista sai hyviä lasinalustoja, kun useat suomalaiset rupesivat salakuljettamaan juotavaa tavaraa meriteitä pitkin.

Juha Ylimaunu on tutkinut kirjassaan näiden salakuljettajien tarinoita ja taustoja kirjassaan Pirtusota ja Salakuljettajat. Hän vieraili Radio Kalevan haastattelussa kertomassa mm. perämeren salakuljettajien tarinoista.

Kuuntele Ylimaunun haastattelu. Toimittajana Ville Muikkula.