Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Kult­tuu­rin lumoa on Oulussa joka vii­kon­lo­pul­le

Valofestivaali Lumo ihastutti ihmisiä pääkirjoitustoimittajaa myöten (Kaleva 21.11.). Pääkirjoituksessa kiiteltiin kaikenikäisten saavuttamista ja tapahtuman isosta imusta ja kysyttiin ”pitäisikö uusia isoja tapahtumia aivan varta vasten rakentaa kaupunkiin”.

Isoja, kaupunkikuvassa Lumon lailla loistavia tapahtumia on Oulussa joitain kappaleita vuodessa. Kymmeniä tuhansia ihmisiä liikkuu yhtä aikaa myös esimerkiksi Oulun Taiteiden Yön ja Korttelihaipakan aikaan elokuun puolivälissä. Kärppien onnistuessa mestaruusjuhlatkin saavat oululaiset innolla liikkeelle. Kaupalliset festivaalit vetävät väkeä vaihtelevasti Kuusisaaren tienoille. Väkijoukoissa on oma viehätyksensä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut