Jos ei ole kotona internet-yhteyttä, miten pystyy hoitamaan yhteiskunnallisia asioita? Kilpailu- ja kuluttajaviraston erityisasiantuntija auttaa löytämään vaihtoehtoisia ratkaisuja esimerkiksi sähkösopimuksien ja hintavertailun tekemiseen.
Kuva: JUHANI KORVA
Energiakriisi on havahduttanut ihmiset miettimään sähkönhintaa ja sähkösopimuksia. Asia näkyy Kilpailu- ja kuluttajavirastossa kasvaneina yhteydenottoina.
– Kuluttajat ovat kokeneet hinnankorotukset toistaiseksi voimassaoleviin sopimuksiin kohtuuttomina. Yhteydenottoja on tullut myös määräaikaisista sähkösopimuksista, erityisasiantuntija Matias Kinnunen kertoo.
Positiivista sähkökeskusteluissa on Kinnusen mukaan se ilmiö, että kuluttajat ovat entistä enemmän tietoisia hinnoittelusta mutta myös sopimuksistaan.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut