Kort­te­li­juh­la keräsi tui­ra­lai­set yhteen – Titta på Tuira -ta­pah­tu­ma teki paluun muu­ta­man vuoden tauon jälkeen

Oulu
Titta på Tuira -tapahtuman aluksi kuultiin BrBr Brass Band soittamaa puhallinmusiikkia.
Titta på Tuira -tapahtuman aluksi kuultiin BrBr Brass Band soittamaa puhallinmusiikkia.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Muutaman vuoden tauolla ollutta Titta på Tuira -tapahtumaa oli kaivattu. Tämän saattoi päätellä Tuiran torille lauantaina iltapäivällä yhden aikaan kerääntyneestä väenpaljoudesta.

Kun BrBr Brass Band aloitti soittonsa tapahtuman ensimmäisenä esiintyjänä kello 13, oli katsojia jo odottamassa kymmeniä.

Paljon enemmän väkeä kierteli samaan aikaan myynti- ja esittelypisteissä. Tarjolla oli muun muassa leivonnaisia, makkaraa, käsitöitä, taidetta ja Oulun polkupyöräilijät ry:n pyöränhuoltopiste.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä