Ko­ro­na­ro­ko­tuk­sia, ap­teek­ki­käyn­te­jä, ruo­ka-apua – va­paa­eh­tois­työ kantoi koronan läpi

Punaisen Ristin vapaaehtoiset ovat auttaneet kuntia pandemian aikana. Muiden auttaminen on oululaisen vapaaehtoisen mukaan palkitseva kokemus, joka kaikkien tulisi kokea.

Korona-aika on saanut aiempaa huomattavasti useamman ilmoittautumaan Suomen Punaisen Ristin vapaaehtoiseksi. Pelkästään koronaviruksen leviämistä ehkäisevään toimintaan on tullut mukaan valtakunnallisesti noin kaksi tuhatta ihmistä, kertoo SPR:n järjestökehityspäällikkö Katriina Kuusela.

Vapaaehtoisia on kaivattu koronan aikana muun muassa asiointiapuun esimerkiksi ruokaostoksissa ja lääkkeiden toimituksessa, ruoka-avun jakamiseen sekä yksinäisyyden tukemiseen.

– Avun tarve on ollut korona-aikana suuri, mutta tilanteen rauhoittumisen myötä vapaaehtoisille ei ole juuri nyt yhtä paljon kysyntää.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä