Ko­ro­na-asian­tun­ti­ja­na tun­net­tu joh­ta­ja­yli­lää­kä­ri Markku Mä­ki­jär­vi: "Korona on kova tun­keu­tu­maan sy­dä­meen ai­heut­taen mo­nen­lai­sia sy­dän­sai­rauk­sia"

Korona laantuu kesäksi mutta yltyy jälleen uutena muunnoksena syksyllä, kuuluu asiantuntijan ennustus

HUSin johtajaylilääkäri Markku Mäkijärvi sanoo, että korona voi myös nostaa oireet esiin piilevää sydänsairautta oireettomasti potevilta.
HUSin johtajaylilääkäri Markku Mäkijärvi sanoo, että korona voi myös nostaa oireet esiin piilevää sydänsairautta oireettomasti potevilta.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Nyt vallalla oleva koronavirus on kova tunkeutumaan sydämeen, sydänlihakseen ja verisuoniin. Kun se sen tekee, se sairastuttaa solut ja aiheuttaa monenlaisia sydänoireita, kuten sydänlihastulehduksia, rytmihäiriöitä, veritulppia, sydänlihaksen rappeumia, infarkteja ynnä muita.

Näin sanoo Helsingin yliopistollisen sairaalan johtajaylilääkäri Markku Mäkijärvi. Hän vieraili torstaina Oulussa Suomen kardiologisen seuran kevätkokouksessa luennoimassa koronapandemian ja sydänsairauksien välisestä yhteydestä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä