Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Kor­kea­kou­lu­tet­tu­jen yrit­tä­jyys – Onko se Suomen ka­do­te­tun kasvun avain?

Opetus- ja kulttuuriministeriö julkisti kesäkuussa Korkeakoulutuksen ja tutkimuksen vision vuoteen 2040. Se linjaa korkeakoulukentän työtä ja tulevaisuutta.

Kommenttikierrosten jälkeen yrittäjyys on saatu vahvemmin mukaan, mutta edelleen paino on varsin vähäinen. Maininnat yrittäjyydestä, yrityksistä ja elinkeinoelämästä, niiden tuomasta rahoituksesta ja yhteistyöstä ovat tervetullut täydennys.

Ministeriö olisi voinut painottaa niitä enemmänkin, sillä seuraavaksi pitää motivoida korkeakoulut entistä voimakkaammin myös edistämään yrittäjyyden syntyä.

Yrittäjyystaitojen kehittäminen, yrittäjyyskoulutus, yritysten perustamisen tukeminen eri aloilla ja niin edespäin on saatava korkeakoulujen selkäytimeen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut