Kir­ja-ar­vio: Kak­so­ses­ta tulee yk­sit­täi­nen oma­pe­räi­sen ro­maa­nit­ri­lo­gian jat­ko-osas­sa

Ágota Kristófin trilogian avaus ilmestyi jo 1980-luvulla, tänä vuonna suomeksi saadaan loput kaksi osaa.

Tammen Keltainen kirjasto julkaisi viime vuonna uusintapainoksen Ágota Kristófin alkujaan 1980-luvulla suomennetusta romaanista Iso vihko. Vaikka kyse on romaanitrilogian avauksesta, ei Iso vihko aiemmin saanut suomeksi jatkoa. Nyt Tammi paikkaa tilanteen julkaisemalla myös loput kaksi romaania. Toinen osa Todiste on ilmestynyt, ja trilogia saa päätöksensä jo tänä syksynä.

Kokonaisuuden saattamista suomeksi on syytä kiitellä, sillä Kristóf (1935–2011) on omaperäinen lisä eurooppalaisen kirjallisuuden kartalle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä