Kii­min­ki­joen Sämp­pi­kos­ken ylä­juok­sul­le suun­ni­tel­laan kun­nos­tus­ta – Jäi­den­pi­dä­tys­ra­ken­teet voi­si­vat vä­hen­tää jää­pa­to­jen muo­dos­tu­mis­ta

Kiiminkijoen alajuoksu on kalastajien suosiossa.
Kiiminkijoen alajuoksu on kalastajien suosiossa.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Kiiminkijoen Sämppikosken yläpuoliselle osuudelle suunnitellaan kunnostusta. Työ olisi jatkoa Sämppikosken ja sen alapuolisen Alakosken jo tehdyille kunnostuksille.

Ympäristötekniikkaan erikoistuneen suunnittelutoimisto Ecoriver Oy:n toimitusjohtaja Timo Pohjamo kertoo Kiiminkijoen olevan vaikeimpia jokia kunnostamisen näkökulmasta.

– Virtaamien vaihtelu on Kiiminkijoessa todella suuri, sadoista kuutiometreistä sekunnissa minimissään muutamaan kuutioon, Pohjamo kertoo.

Hyvää juhannusta!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä