Kiihkeä kes­kus­te­lu ja toi­saal­ta vai­ke­ne­mi­nen va­paa­eh­toi­ses­ta lap­set­to­muu­des­ta herätti ou­lu­lai­sen Leena Rai­ta­lan kiin­nos­tuk­sen tutkia aihetta – "Lap­set­to­muu­den kiel­tei­nen leima on mur­tu­mas­sa"

Leena Raitala väitteli vapaaehtoisesti lapsettomien puhetavoista Oulun yliopistossa.

Väitöstutkimuksen jälkeen Leena Raitalan katse on jo tulevissa taitoluistelun EM-kisoissa. – Menen Helsinkiin katsomaan kisoja. Taitoluistelussa yhdistyy hienolla tavalla liikunta ja taide.
Väitöstutkimuksen jälkeen Leena Raitalan katse on jo tulevissa taitoluistelun EM-kisoissa. – Menen Helsinkiin katsomaan kisoja. Taitoluistelussa yhdistyy hienolla tavalla liikunta ja taide.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Juuri ennen joulua vapaaehtoisesti lapsettomien puhetavoista Oulun yliopistossa väitellyt Leena Raitala on huojentunut ja onnellinen.

Sinnikäs tutkimustyö on takana ja edessä on vapaus viettää eläkepäiviä, nauttia espanjan kielen opiskelusta, jalkapallosta sekä taitoluistelun arvokisoista.

– Jalkapallon MM-kisojen alkupelit jäivät väitösvalmisteluiden takia taka-alalle, mutta heti väitöstilaisuuden jälkeisenä päivänä katselin mitalipelejä, vannoutunut penkkiurheilija Leena Raitala kertoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä