Kevyen lii­ken­teen väylää ajanut moot­to­ri­kelk­kai­li­ja törmäsi po­lii­si­au­toon Iva­los­sa – Epäil­lään tör­keäs­tä lii­ken­ne­tur­val­li­suu­den vaa­ran­ta­mi­ses­ta ja rat­ti­juo­pu­muk­ses­ta

Inarissa tietä ja kevyen liikenteen väylää pitkin ajanut moottorikelkkailija törmäsi poliisiauton keulaan, tiedottaa Lapin poliisilaitos.

Poliisi sai hätäkeskukselta tehtävän lauantaiyönä 13. tammikuuta. Kansalainen oli ilmoittanut, että moottorikelkkailija ajaa Saariselältä Ivaloa kohti suurta ylinopeutta keskellä Rovaniementietä.

Poliisipartio lähti ajamaan moottorikelkkailijaa vastaan ja huomasi pysähdyksissä olevan moottorikelkan ja kuljettajan Kerttuojan huoltoaseman kohdalla. Ennen poliisiauton saapumista paikalle moottorikelkan kuljettaja lähti kuitenkin uudelleen liikkeelle ja ajoi nyt kevyen liikenteen väylällä.

Poliisipartio ajoi kevyen liikenteen väylälle ja sulki väylän lähestyvältä moottorikelkkailijalta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä