Keu­la­he­vo­set juh­li­vat oh­jas­ta­ja­kil­pai­luis­sa Äi­mä­rau­tion troop­pi­sis­sa oloissa

Antti Laurukainen palasi väkevästi totoravitasolle, vaikka siviilityöt haittaavat harrastuksia.

Elina Pakkanen ohjasti Vera Töllin voittoon soolojuoksun päätteeksi.
Elina Pakkanen ohjasti Vera Töllin voittoon soolojuoksun päätteeksi.
Kuva: Mia Mäki-Maunus

Trooppisissa olosuhteissa järjestettyjen Äimäraution torstai-illan ravien nimilähtöinä ajettiin amatööriohjastajien SM-liigaa ja nuorille kuskeille suunnatun Kivikylän Komeetan osalähtö.

Elina Pakkanen esitti Kivikylän Komeetassa täyden soolojuoksun Vera Töllin rattailla. Tamma avasi lähtöauton takaa suoraan keulaan, veti tasaisen reipasta tahtia ja karisti vastustajat hiljalleen kymmenien metrien päähän.

– Tamma päätti itse taktiikan ja jaksoi kyllä hyvin maaliin saakka. Ohjissa oli sama paine alussa ja maalisuoralla, Pakkanen kertoi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä