Kes­kus­tan vaa­li­val­vo­jai­sis­sa kil­jah­det­tiin hel­po­tuk­ses­ta Oulussa – "Tämä on mel­koi­nen tor­jun­ta­voit­to"

Keskustalaisten pelot gallupien povaamasta romahduksesta eivät käyneet toteen, ja vaalivalvojaisia vietettiin Oulussa helpottuneissa ja tyytyväisissä tunnelmissa.

Ensimmäiset äänet otettiin iltakahdeksalta iloiten vastaan keskustan vaalivalvojaisissa Radisson Blussa.
Ensimmäiset äänet otettiin iltakahdeksalta iloiten vastaan keskustan vaalivalvojaisissa Radisson Blussa.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Keskustan vaalivalvojaisissa Radisson Blussa odotettiin ensimmäisiä ääniä pelonsekaisin tuntein.

– Toivotaan parasta ja pelätään pahinta. Kaikenlaiset tulokset otetaan nöyränä vastaan, kommentoi keskustan Oulun kunnallisjärjestön puheenjohtaja Tuija Patana ennen ensimmäisten äänten saapumista.

Ennakkoäänet otettiin vastaan helpottunein riemunkiljahduksin, kun gallupien perusteella pelätyn romahduksen uhka väistyi.

– Tuntuu tosi hyvältä. Tämä oli paljon parempi kuin mitä gallupien perusteella odotettiin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä