Kesän huk­ku­mis­uu­ti­set he­rät­ti­vät van­hem­mat – Oulun kau­pun­gin ui­ma­kou­lut täyt­tyi­vät mi­nuu­teis­sa

Oulussa ja lähikunnissa pohditaan, miten lasten ja aikuisten uimataitoa voitaisiin parantaa.

Oulussa uimakouluja järjestää kaupungin lisäksi useat urheiluseurat.
Oulussa uimakouluja järjestää kaupungin lisäksi useat urheiluseurat.
Kuva: Tiina Wallin / arkistokuva

Ilmoittautuminen Oulun kaupungin uimakouluryhmiin aukesi tiistaina. Uimakoulujen suuri kysyntä näkyi minuuteissa täyttyvinä ryhminä, kertoo Anna Karjalainen Oulun kaupungin liikuntapalveluista.

Nopeiten ilmoittauduttiin 3–4-vuotiaiden vesileikkikouluihin, joiden paikat varattiin loppuun alle puolessa minuutissa. Yhteensä lasten vesileikki-, alkeis- ja jatkouimakouluryhmiä järjestetään syksyn aikana noin 80.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä