Kioski tupsahti Bouliksen pihaan huhtikuun alussa. Pingviinin edustaja halusi täyttää kartalta alueita vailla Pingviini-kioskeja, ja sehän Mikko Pernulle ja Marisa Rakennuskoskelle passasi.
Kuva: Emilia Tiitto
Kempele saa täksi kesäksi jäätelökioskin. Kioskia alkaa pyörittää Zemppi-areenan keilahallin ravintola Boulis.
– Kempeleläisenä en ole voinut olla kuulematta kesäisin keskustelua siitä, miksi meillä Kempeleessä ei ole jäätelökioskia, Bouliksen yrittäjä Marisa Rakennuskoski kertoo.
Muutamina kesinä Kempeleessä on ollut tarjolla jäätelöä, mutta Rakennuskoski epäilee, etteivät ihmiset ole löytäneet kioskien luo.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut