Kaup­pa­leh­ti: Ou­lu­lai­sen ra­ken­nus­yri­tyk­sen Suvicin kon­kurs­siin hakenut emo­yh­tiö on mak­su­ky­vy­tön

Suvic teki urakkasopimuksen Suomen suurimpiin lukeutuvan aurinkopuiston rakentamisesta Lapualle. Se otettaneen kaupalliseen käyttöön vuoden 2026 aikana.
Suvic teki urakkasopimuksen Suomen suurimpiin lukeutuvan aurinkopuiston rakentamisesta Lapualle. Se otettaneen kaupalliseen käyttöön vuoden 2026 aikana.
Kuva: Suvic Oy

Oululaisen Suvicin emoyhtiö Dovre Group kertoo olevansa maksukyvytön. Projektihenkilöstö- ja johtamispalveluyhtiö sai keskiviikkona Nordic Guarantee Insurancen Suomen sivuliikkeeltä 5,5 miljoonan euron maksuvaatimuksen.

Maksuvaatimus perustuu takauslimiittisopimukseen ja erääntyy maksettavaksi 12.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä