Tilaajille

Kaup­pa-Lo­po ampaisi ava­ruu­teen – ou­lu­lais­läh­töi­nen sar­ja­ku­va­tai­tei­li­ja Pentti Otsamo siirsi Minna Canthin klas­si­kon tu­le­vai­suu­teen

Oulun sarjakuvafestivaalilla lauantaina vieraileva Pentti Otsamo tunnetaan arjen tarkkana kuvaajana. Välittäjä-teoksessaan hän ammensi lapsuuden tieteissarjakuvaelämyksistään.

Pentti Otsamo vierailee kotikonnuillaan Oulussa lauantaina. Hän on sarjakuvafestivaalilla haastateltavana klo 15.40 Pakkalan salissa.
Pentti Otsamo vierailee kotikonnuillaan Oulussa lauantaina. Hän on sarjakuvafestivaalilla haastateltavana klo 15.40 Pakkalan salissa.
Kuva: Esa Kerttula

Minna Canthin vuonna 1889 kirjoittaman novellin Kauppa-Lopoa on sanottu suomalaisen kirjallisuuden naturalistisimmaksi hahmoksi. Hän on kiertolainen, joka ei mahda levottomalle luonteelleen mitään, vaikka Kuopion-kotiin on kova kaipuu. Viinakin hänelle maistuu – ja nuuska.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä