Pääkirjoitus

Ka­tu­jen­gien synty Ouluun on es­tet­tä­vä al­kuun­sa, ja siihen tar­vi­taan monen tahon, myös van­hem­pien, mu­ka­na­oloa

Katujengit eivät vielä ole Oulun ongelma, mutta jengien ihannointi voi luoda kaikupohjaa niiden synnylle. Nuorten pysyminen hyvillä teillä vaatii monen osapuolen yhteistyötä. Halpahintainen poliittinen propaganda ei asiassa auta.

Katujengi-ilmiö nostaa päätään Oulussa, kertoi torstain Kaleva. Poliisin määritelmässä katujengiin kuuluvat selvä hierarkia ja johtohahmot. Sellaisia jengejä ei Oulussa ole, mutta on jo ryhmä, jossa tuollaista kulttuuria ihaillaan.

Ryhmässä on sekä maahanmuuttajataustaisia että kantasuomalaisia alaikäisiä ja täysi-ikäisiä nuoria.

Jengeissä rikollista elämäntapaa ja väkivaltaa tavataan pitää arvossa. Muuhun yhteiskuntaan suhtaudutaan välinpitämättömästi.

Kaupungilla liikkuessa Oulunkin nuoret entistä useammin pitävät mukanaan puukkoja. Tuota väkivaltakulttuurimme perinneasetta valitettavasti myös käytetään aiempaa yleisemmin, eikä aina pelkästään pelotteluun.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut