Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Kat­so­jat muo­dos­ta­vat nä­ke­mäs­tään aina oman kä­si­tyk­sen­sä, niin myös Tai­vaan­ran­ta-maa­lauk­ses­ta

Mitä Oulun tuomiokirkon uusin maalaus ”Taivaanranta” oikein esittää? Siinä kuollutta, alastonta naista vedetään ylöspäin kohti valoa, joka heijastuu jo ylempänä  olevan käteen. Vaikka taulun symboliikka on jo kerrottu, niin katsojat muodostavat näkemästään aina oman käsityksensä.

Joissakin mielipiteissä se kuvaa hyvin maallistuvaa kirkkoa. Itse olen samoilla linjoilla. Kun kristillisen käsityksen mukaan noutajat ovat enkeleitä, niin tässä heitä ei näy, vaan saattohoitajat nostavat kuollutta ylöspäin, jossa ei näy vastaanottajia.

"Vaikka taulun symboliikka on jo kerrottu, niin katsojat muodostavat näkemästään aina oman käsityksensä."

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut