Katalysaattoreita varastetaan niiden sisältämien arvometallien vuoksi. Arvometalleja on enemmän vanhempien autojen katalysaattoreissa. Arkistokuva.
Kuva: vesa joensuu
Autojen katalysaattorivarkaudet lisääntyivät Oulun poliisilaitoksen alueella rajusti viime vuoden aikana. Poliisin tilastojen mukaan tapauksia kirjattiin 230, kun niitä edellisenä vuonna oli 30 ja sitä edellisenä kahdeksan.
Osa varkauksista saatiin myös selvitettyä. Marraskuussa Oulun käräjäoikeus antoi tuomion kahdelle romanialaiselle miehelle, jotka varastivat katalysaattorit kahdeksasta autosta Oulussa, yhdestä Iissä ja yhdestä Rovaniemellä. Lisäksi yksi varkaus Oulussa jäi yritykseksi, kun auton varashälytin pärähti soimaan.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut