Kan­san­edus­ta­ja Se­bas­tian Tynk­ky­sen saama kä­rä­jä­tuo­mio kii­hot­ta­mi­ses­ta kan­san­ryh­mää vastaan jää voimaan

Käräjäoikeus oli langettanut Tynkkyselle rangaistukseksi 70 päiväsakkoa eli 4 410 euron suuruiset sakot, eikä Rovaniemen hovioikeus muuttanut tuomiota.

Rovaniemen hovioikeus ei myöntänyt Sebastian Tynkkysen rikosasialle jatkokäsittelylupaa. Arkistokuva.
Rovaniemen hovioikeus ei myöntänyt Sebastian Tynkkysen rikosasialle jatkokäsittelylupaa. Arkistokuva.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Valittaminen hovioikeuteen ei tuonut muutosta oululaisen kansanedustajan Sebastian Tynkkysen (ps.) saamaan käräjätuomioon. Oulun käräjäoikeus tuomitsi Tynkkysen lokakuussa 2021 sakkoihin kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.

Tapaus liittyi kevään 2017 kunnallisvaalikampanjaan, jonka aikana Tynkkynen julkaisi Facebook-sivullaan kirjoituksia, jotka käsittelivät maahanmuuttajien ja turvapaikanhakijoiden väitettyä käytöstä.

Käräjäoikeuden tuomion mukaan kirjoituksista sai käsityksen, että ahdistelulla, häirinnällä ja seksuaalirikoksilla on selvä yhteys maahanmuuttajiin ja turvapaikanhakijoihin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä