Kaleva jul­kai­see te­koä­lyn laa­ti­mia tii­vis­tel­miä osana uu­tis­jut­tu­jaan

Kaleva testaa tekoälyllä tehtyjen tiivistelmien toimivuutta osassa uutisjutuistaan. Näin selvitetään, miten tekoälyä voidaan hyödyntää lehden toimituksessa.

– Generatiivinen tekoäly kehittyy tällä hetkellä kovaa vauhtia ja esimerkiksi Open AI:sta ja Chat GPT:stä on kirjoitettu paljon mediassa. Haluamme tutkia miten voimme hyödyntää tekoälyä osana toimituksellista prosessia ja tuottaa sen avulla lisäarvoa lukijalle, kehityspäällikkö Ville-Petteri Määttä sanoo.

Kaleva on kehittänyt tiivistelmien tekoon oman työkalun, joka laatii käyttäjälle usean eri tekoälyn tekemät tiivistelmät. Määtän mukaan näin voidaan arvioida, mikä tekoälyn kielimalli sopii parhaiten Kalevan käyttöön.

Voit nähdä tekoälyllä tuotettuja tiivistelmiä ensimmäisen kerran artikkelien alussa tästä päivästä eteenpäin. Tiivistelmä on merkattu selvästi ja sen on aina tarkastanut ihminen.

Kaleva ei julkaise tällä hetkellä muuta tekoälyllä tuotettua sisältöä, mutta tutkii aktiivisesti tekoälyn hyödyntämistä osana toimituksellista prosessia.

Lue myös:

Sel­vi­tim­me, kuka saa Oulun jakamat neljän mil­joo­nan euron avus­tuk­set – Katso minkä alueen asuk­kaat saivat eniten tukea

Lue myös:

Pohteen eri­koi­nen vastaus yllätti ou­lu­lai­sen Eija He­vos­maan, joka haki eri­tyis­lap­sel­leen tukea – "Suun­nil­leen kai­kes­ta on jou­tu­nut tap­pe­le­maan"

Ilmoita asiavirheestä