Kainuun Sa­no­mat: Kuhmon hen­ki­ri­kok­sen uhri kutsui po­lii­sia avuksi ennen sur­ma­te­koa, myö­hem­min tilanne oli ohi – aamulla nainen oli kuollut

Kuhmossa heinäkuussa tapahtuneen henkirikoksen uhri oli pyytänyt poliisilta apua kuolemaansa edeltävänä päivänä, uutisoi Kainuun Sanomat.

Eläkeläisnainen oli soittanut hätänumeroon maanantaina 18. heinäkuuta ja ilmoittanut häiriökäyttäytymisestä kotonaan. Poliisi ei ehtinyt paikalle, sillä meneillään oli kaksi poliisitehtävää Kainuussa, jotka molemmat liittyivät kadonneiden etsintään.

Myöhemmin samana iltana poliisi puhui naisen kanssa puhelimessa, ja tilanne oli ohi. Häiritsevästi käyttäytynyt seurue oli poistunut hänen kotoaan.

Nainen murhattiin varhain seuraavana aamuna. Hänen ruumiinsa löysi sivullinen, ja ensimmäisenä paikalle ehti rajavartiolaitoksen partio.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä