Kainuun ra­jan­yli­tys­pai­koil­la seu­ra­taan silmä kovana Kaak­kois-Suo­men tur­va­pai­kan­ha­ki­ja­ti­lan­net­ta – "Olemme val­mii­ta, mitä ikinä tu­lee­kaan eteen"

Kainuun rajavartioston apulaiskomentaja Tomi Tirkkonen ei avaa Kuhmossa sijaitsevan Vartiuksen ja Kuusamon rajanylityspaikkojen varautumissuunnitelmia yksityiskohtaisesti.

Kaakkois-Suomen rajanylityspaikkojen tilanne on huomioitu myös Kainuun rajavartiostossa, kertoo apulaiskomentaja Tomi Tirkkonen.

Tapahtumia on seurattu silmä kovana.

– Toisaalta tämähän on Rajavartiolaitoksen ydinbisnestä. Kyllä näihin tilanteisiin on varauduttu, Tirkkonen korostaa.

Yhtäkkinen liikenteen lisääntyminen on ollut kaikin puolin odotettavissa.

– Jos eurooppalaisittain katsotaan, niin eihän tämä yllätyksenä ole tullut. Siirtolaisvirtaa Eurooppaan on ollut vuosikymmeniä. Olemme valmiita, mitä ikinä tuleekaan eteen.

Tirkkonen ei avaa Kuhmossa sijaitsevan Vartiuksen ja Kuusamon rajanylityspaikkojen varautumissuunnitelmia yksityiskohtaisesti.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä