OYSin sairaalapalveluille ja ensihoidolle on kaavailtu hyvinvointialueen yksittäisistä toimialueista suurinta budjettia eli yli 715 miljoonaa euroa.
Kuva: Maiju Pohjanheimo
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen historiallisen ensimmäisen talousarvioesityksen ja taloussuunnitelman valmistelu vuosille 2023–25 on viimeistä hiontaa ja päätöksentekoa vaille valmis. Kyse on runsaan kahden miljardin euron kulukokonaisuudesta, josta valtion rahoituksen osuus on lähes 1,69 miljardia euroa.
Aluehallituksen puheenjohtaja Tapani Töllin (kesk.) mukaan ensimmäisen talousarvioesityksen laadinta ja saaminen loppusuoralle on ollut valtava rutistus, koska hyvinvointialueilla ei ole ollut entuudestaan pohjaa, jolle budjetti rakennetaan.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut