Jou­lu­pe­rin­teet tuovat joulun mu­ka­naan – "Jou­lu­ruo­kaa pitää olla ja kaikki lä­hei­set ja rakkaat ym­pä­ril­lä"

Entiset tavat joulunvietossa ovat Kalevan haastattelemille perheille yhä tärkeitä. Ruoka on perinteistä ja pukin käyntiä tietysti odotellaan.

Kalle Miettunen ja Katariina Väyrynen kertoivat, että perinteinen joulu kuuluu heidän perheessään asiaan. Lapset Elmeri ja Olivia pääsivät juttelemaan joulupukin kanssa.
Kalle Miettunen ja Katariina Väyrynen kertoivat, että perinteinen joulu kuuluu heidän perheessään asiaan. Lapset Elmeri ja Olivia pääsivät juttelemaan joulupukin kanssa.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Perinteiset asiat kuulostivat tuovan joulun mukanaan, kun Kaleva haastatteli ihmisiä lauantaina Oulun keskustassa.

Kauppakeskus Valkeassa oli paljon väkeä liikkeellä, ja paikalla oli myös lapsiperheitä joulupukkia tapaamassa.

Hyvää juhannusta!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä