Ja­lan­kul­ki­ja jäi suo­ja­tiel­lä auton alle Oulun Kar­ja­sil­lal­la – ­Kul­jet­ta­jaa epäil­lään lii­ken­ne­tur­val­li­suu­den vaa­ran­ta­mi­ses­ta ja vam­man­tuot­ta­muk­ses­ta

Onnettomuus hidastaa liikennettä Oulun Karjasillalla Kapellimestarinkadulla.
Onnettomuus hidastaa liikennettä Oulun Karjasillalla Kapellimestarinkadulla.
Kuva: Heikki Uusitalo

Oulun Karjasillalla sattui maanantaina puoli kolmelta iltapäivällä onnettomuus, jossa auto törmäsi jalankulkijaan.

Jalankulkija oli ollut ylittämässä Leevi Madetojan katua suojatiellä, kun henkilöauto törmäsi häneen. Uhri toimitettiin jatkohoitoon Oulun yliopistolliseen sairaalaan.

Poliisi epäilee henkilöauton kuljettajaa liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja vammantuottamuksesta.

Paikalla oli useita poliisipartioita selvittämässä tapahtumia. Liikennettä ohjattiin aluksi yhden kaistan kautta, mutta liikenne palautui nopeasti normaaliksi.

Juttua päivitetty 17.15: Lisätty poliisin tiedot tilanteesta.

Ilmoita asiavirheestä