Ison­ka­dun pe­rus­kor­jaus on vii­väs­ty­nyt kuu­kau­del­la – Kiin­teis­tö­jen ra­ken­teis­ta pal­jas­tui urakan aikana on­gel­mia

Isonkadun peruskorjauksen yhteydessä paikalle on rakennettu myös sähkökaapeliverkkoa, mikä on osaltaan viivästyttänyt rakentamista.

Isonkadun peruskorjaus on sulkenut pätkän Oulun keskustan pääväylää usean kuukauden ajaksi.
Isonkadun peruskorjaus on sulkenut pätkän Oulun keskustan pääväylää usean kuukauden ajaksi.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Mannerheiminpuiston kupeessa tie on edelleen auki, kun syyskuu on jo puolessa välissä. Suunnitelman mukaan Isonkadun peruskorjauksen ensimmäinen vaihe olisi pitänyt saada valmiiksi jo elokuun loppuun mennessä.

Isokatu on ollut toukokuusta asti suljettuna kahden korttelin alueella, välillä Heinätorinkatu-Sepänkatu. Myös Sepänkadusta on suljettuna Isonkadun ja Uudenkadun välinen osuus.

– Todennäköisesti se valmistuu lokakuun toisen viikon loppuun mennessä,  pääurakoitsijana toimiva VRJ:n työpäällikkö Tommi Siik kertoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä