Nykyisen EU-lainsäädännön aikaan joutuvat pienet lapset kärsimään siitä, kuinka pitkiksi venyvät huoltajuusasioitten käsittelyt Oulun käräjäoikeudessa. Ulkomaalaisten avioliittojen yleistyessä on ikävä huomata, että Suomi ei olekaan välttämättä se maa, missä lapsen huoltajuusasia käsitellään.
Lapsen isä on odottanut jo puoli vuotta pientä tytärtään kotiin Suomeen. Lapsen äiti kaappasi tytön syyskuussa ulkomaille, ja jätti lapsen palauttamatta isälleen. Nyt käräjäoikeus on selvitellyt puoli vuotta käsitelläänkö asia Suomessa vai lapsen äidin kotimaassa Saksassa.
Pitäisi olla selvä käytäntö, että asia käsitellään siinä maassa, missä huoltajuusasia on pistetty vireille ja mikä on isän ja lapsen kotimaa.