Katri Luoma-aho ja Jussi Leponiemi kirjoittivat (Kaleva 2.7./Puheenvuoro) tärkeästä aiheesta, ICT-alan tarpeesta kehittää toimintaansa ympäristöystävällisemmäksi. Kiitos siitä. On jo aikakin, että aihe nostetaan keskusteluun.
Luoma-aho ja Leponiemi kannustavat viemään vihreän kehityksen näkökulmaa ICT-alan yritysten toiminnan ytimeen. Me Koodia Suomesta ry:ssä olemme samaa mieltä: alan ympäristötietoisuutta pitää kehittää.
Digitalisaation ja alan yritysten rooli on ristiriitainen: usein digitalisointi parantaa palvelun laatua ja pienentää toiminnan hiilijalanjälkeä, mutta toisinaan sen hiilijalanjälki voi olla valtava.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut