Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Hymyä la­tu­ta­paa­mi­siin – eh­do­tan, että ko­keil­tai­siin ter­veh­ti­mi­seen uutta sanaa "mois­ki", joka tar­koit­taa mie­les­tä­ni eläköön hiihto!

Suomalaisilla on sisuun ja lumiseen talveen perustuva monivuosisatainen hiihtoperinne. Takavuosina hiihtotaito on ollut elämästä selviytymisen ehto.

Tahko Pihkala esitti Suomen Ladun perustamista. Kansanhiihdot alkoivat sotien jälkeisen itsetunnon nostattamina niin, että vuonna 1946 ensimmäisellä hiihtoviikolla oli 400 000 osallistujaa. 1950-luvulla suomalaiset koululaiset voittivat muiden Pohjoismaiden kilpailijat hiihtokilometreissä.

Muistan, että suksitut kilometrit merkittiin heti lompsaan mahtuviin suorituskortteihin, hiihtopinssejä pistettiin rinnuksiin ja kangasmerkkejä ommeltiin lyysseihin.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa