Tilaajille

Huo­vi­sen leipomo avaa kah­vi­lan Oulun van­hal­la rau­ta­tie­ase­mal­la – Tä­kä­läi­set ra­vin­to­loit­si­jat tuovat ti­loi­hin ete­läs­tä tutun ham­pu­ri­lais­ket­jun

Yli puoli miljoonaa euroa maksavalla rautatieaseman remontilla halutaan säilyttää vanhaa ja tuoda esiin rakennuksen arvokuutta, Kiinteistö oy Oulun aseman toimitusjohtaja Mariia Yrjö-Koskinen kertoo.

Oululaisen Huovisen leipomon yrittäjät Eveliina ja Niko Määttä ovat valinneet maalatun puolipaneelin päälle romanttisen paperitapetin. Tilaan tulee looseja kahvila-asiakkaille.
Oululaisen Huovisen leipomon yrittäjät Eveliina ja Niko Määttä ovat valinneet maalatun puolipaneelin päälle romanttisen paperitapetin. Tilaan tulee looseja kahvila-asiakkaille.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Oululaisen Huovisen leipomon yrittäjäpariskunta Eveliina ja Niko Määttä mallaavat paperitapettia Oulun vanhan rautatieaseman seinälle. Paljon on vielä tekemättä, mutta sovittu avajaispäivä syyskuun lopussa lähestyy.

Tilaisuutta ei voinut ohittaa, kun tarjolla oli remontoitu liiketila Oulun keskustassa.

– Koimme, että vanha asema on ainutlaatuinen rakennuksena ja paikkana.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä