Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Huo­mioi­ta hal­li­tus­neu­vot­te­li­joil­le – su­ju­vien työ­mark­ki­noi­den poh­jal­la on aina Suo­mes­sa ollut so­pi­mi­nen

Sujuvien työmarkkinoiden pohjalla on aina Suomessa ollut sopiminen. Pidetään myös tulevaisuudessa tästä kiinni. Vinkkaankin teitä tutustumaan yrityksiin, joissa jo useissa on oikein hyviä ja toimivia paikallisia sopimuksia. Paikalliset sopimukset ovat usein lähtöisin työntekijöiltä, vaikka sitä jotkut osapuolet eivät haluakkaan uskoa. Kannattaa huomata, että hyvinvoiva yritys on yhtä kuin hyvinvoiva työnantaja, ja mitä muuta duunari voisi työltään toivoakaan?

Paikallinen sopiminen siis yhdessä työntekijöiden edustajan kanssa on oivallinen työkalu. On tärkeää, että työsuhteen heikommasta osapuolesta, työntekijästä, pidetään huoli myös ammattiliitoissa ja se on myös lainsäätäjien tärkeä tehtävä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut