Synnytykset: Myös Oulussa ko­ti­syn­ny­tys­ten määrä kasvaa

Sumuttajat: Lis­ta­sim­me poh­joi­sen me­huk­kaim­pia hui­ja­rei­ta ja vei­ja­rei­ta

Varkaudet: Ruo­ka­var­kaat vievät aiempaa isompia saa­lii­ta, va­ras­hä­lyt­ti­met otettu apuun

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi + Lauantai 15,90 €/kk

Tilaajille

Hoi­to­alan työ­rii­ta: OYSin te­ho­hoi­to­kes­kuk­seen ja Oulun kau­pun­gin ko­ti­hoi­toon an­net­tiin lak­ko­va­roi­tus – "Nyt on niin isot pa­nok­set"

Tehy ja Super antoivat maanantaina uudet lakkovaroitukset, jotka koskevat Oulun yliopistollisen sairaalan tehohoitokeskusta ja Oulun kaupungin kotihoitoa. Johtajaylilääkärin mielestä lakko olisi ennenkuulumaton.

OYSin tehohoitokeskukseen on annettu lakkovaroitus.
OYSin tehohoitokeskukseen on annettu lakkovaroitus.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Tehy ja Super antoivat maanantaina uudet lakkovaroitukset, jotka koskevat Oulun yliopistollisen sairaalan tehohoitokeskusta ja Oulun kaupungin kotihoitoa.

Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin johtajaylilääkäri Kati Ojala kuulostaa huolestuneelta vastatessaan kysymykseen, mitä lakko käytännössä tarkoittaisi tehohoidon kannalta.

Hänen mukaansa lakko näkyisi suoraan teho-osastolla, sillä siellä on pakko olla osaavaa henkilökuntaa, jotta osasto saadaan pidettyä toiminnassa.

– Nyt on niin isot panokset, että hämmästyttää tämä käänne, minkä työtaistelu sai, Ojala sanoo.

Työnantaja aloittaa lakkoon varautumisen tiistaiaamuna.

"Ihan ennenkuulumatonta"

Tehohoitokeskuksen aikuisten teho-, tehovalvonta- ja valvontahoitoyksiköissä ja Oulun kaupungin Kontinkankaan hyvinvointikeskuksen Kontinkankaan-Myllyojan kotihoidossa lakko alkaisi tiistaina 13. syyskuuta.

Lakko päättyisi perjantaina 16. syyskuuta kello kello 23.59.

Jatka lukemista vain _eurolla_

Tutustu kuukauden ajan, voit peruuttaa milloin vain.