Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Hoidon jat­ku­vuu­den takaava yleis­lää­kä­ri on kul­taa­kin kal­liim­pi, ja löytyy ny­kyi­sin useim­mi­ten yk­si­tyis­sek­to­ril­ta

Kunnat eivät ole viime vuosikymmeninä investoineet riittävästi perusterveydenhuoltoon.

Kansanedustaja Hanna-Leena Mattila kirjoitti kärkevässä mielipidekirjoituksessaan (Kaleva 15.10.) tärkeästä aiheesta: terveydenhuollon päivystysten haasteista.

Hänen mukaansa syyllinen löytyy lääkäreistä, joilla on liian suuri valta. Liian suuren vallan perustaksi hän esittää liian vähäistä lääkärimäärää. Hänen mukaansa tällainen tilanne on muodostunut viimeisen kymmenen vuoden aikana. Tämä pitäisi korjata lääkärikoulutusmääriä lisäämällä.

Olen yhtä mieltä päivystystoimintaan liittyvistä haasteista, mutta eri mieltä siihen johtuvista syistä. Ongelma on, että Suomessa ei ole lukumääräisesti pulaa lääkäreistä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut