Hiuk­ka­vaa­ras­sa pau­kah­te­li jotain ta­val­lis­ta jy­ke­väm­pää – "Puo­lus­tus­voi­mien nor­maa­lia toi­min­taa"

Tiistaina aamupäivästä Kalevan lukija kuuli ainakin neljä voimakasta pamahdusta Hiukkavaaran suunnalta.

– Siellä on raivattu sotilasräjähteitä, jotka ovat tulleet Puolustusvoimille poliisille annetun virka-avun kautta eri kohteista. Nyt niitä räjäytettiin keskitetysti, kertoo tiedottaja Satu Hujanen Kainuun Prikaatista.

Hujasen mukaan raivaamisräjäytykset ovat Puolustusvoimien normaalia toimintaa, ja niitä tehdään Hiukkavaarassakin toisinaan. Hiukkavaaran ampumaradalta voi myös kuulua ampumisen ääniä.

– Ihmisiltä tuntuu monesti unohtuvan, että Hiukkavaarassa on edelleen Puolustusvoimien toimintaa, Hujanen sanoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä