Hie­koi­tus­hiek­ka saa nyt kyytiä Oulun kes­kus­tan ruu­tu­kaa­va-alueel­la ja pää­pyö­rä­teil­lä – val­mis­ta on luul­ta­vas­ti tou­ko­kuun alussa

Katujen puhdistus on aloitettu Oulussa. Arkistokuva.
Katujen puhdistus on aloitettu Oulussa. Arkistokuva.
Kuva: Kaleva

Hiekoitushiekan poisto kaduilta ja pyöräteiltä on aloitettu Oulussa.

Oulun kaupungin mukaan hiekkaa poistetaan tällä viikolla keskustan ruutukaava-alueelta ja pääpyöräreiteiltä. Samalla pyritään myös hillitsemään pölyämistä katujen kastelulla ja tarpeen mukaan kalsiumkloridiliuoksella.

Harjauksia tehdään nyt paikoissa, joissa kadun ja pyörätien pinta on sula ja se pysyy oletettavasti kuivana.

Muita väyliä päästään todennäköisesti puhdistamaan ensi viikolla.

Kadut harjataan puhtaaksi hiekasta kunnossapitoluokituksen mukaisessa järjestyksessä. Työ aloitetaan I-luokan pääliikenneväyliltä, mistä edetään kokoojakaduille. Viimeisenä harjataan asuntokadut.

Kaupungin mukaan hiekanpoistoon päästäneen täydellä teholla muutaman viikon sisällä. Työt valmistuvat noin kolmen viikon kuluttua.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä