Henkilöauto suistui Nelostieltä ojaan Simossa sunnuntaina alkuillasta. Onnettomuudessa ei tullut henkilövahinkoja.
Ilmoituksen ojaan suistumisesta teki hätäkeskukseen joku onnettomuuspaikan ohi ajanut henkilö. Ilmoittaja ei pysähtynyt onnettomuuspaikalle lainkaan, kertoo Lapin pelastuslaitoksen päivystävä palomestari Ville Rankinen.
Tilanteessa ei tarvittu pelastuslaitoksen apua. Rankinen muistuttaa, että onnettomuuspaikalle olisi tärkeää aina pysähtyä ja tarkistaa tilanne.
– Pysähtymällä onnettomuuspaikalle autetaan avun saamisessa mahdollisimman nopeasti silloin, kun apua tarvitaan. Toisaalta tällaisissa tilanteissa, kun apua ei tarvita, pelastuslaitoksen resursseja ei sidota tehtävälle turhaan, Rankinen sanoo.