Jalkapallo: Eemeli Rait­ti­nen olisi ha­lun­nut pelata enemmän AC Oulun lii­ga­jouk­kuees­sa

Kalakauppa: Nor­ja­lai­nen lohi ei ole niin kal­lis­ta kuin ihmiset ku­vit­te­le­vat

Taide: Elisa Her­net­kos­ken Vul­va-sar­ja syntyi van­hois­ta pos­ti­mer­keis­tä

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Henkilö tuik­ka­si vil­la­pai­dan tuleen kaup­pa­kes­kus Valkean ka­tu­ta­sos­sa, var­ti­jat tulivat hätiin

Poliisin mukaan ensihoito vei sytyttäjän OYSiin. Teosta on kirjattu rikosilmoitus.

Oulun keskustan kauppakeskus Valkeassa liikkunut henkilö sytytti ilkivaltaisesti pienen palon varhain aamulla hieman kello viiden jälkeen.

Palomestarin mukaan tuleen oli tuikattu yksittäinen villapaita Valkean läpi kulkevalla niin sanotulla kesäkadulla eli Isonkadun katetulla osalla.

Teon havainneet järjestyksenvalvojat sammuttivat paidan käsisammuttimella ennen palokunnan tuloa. Tilat tuuletettiin savusta.

Poliisin johtokeskus kertoi aiemmin aamulla, ettei paikalle olisi hälytetty poliisia. Poliisi tarkensi kuitenkin kello 9.30 aikaan, että paikalle oli mennyt partio ja paidan sytyttäjä oli ollut kiinniotettuna. Ensihoito kuljetti hänet poliisin mukaan OYSiin.

Paidan sytyttämistä tutkitaan ainakin vahingontekona.

5.1. kello 9.40: Päivitetty uutiseen tieto, että paikalle oli hälytetty poliisin partio. Aiemmin poliisi kertoi, että se ei olisi käynyt palon vuoksi paikalla.