Vaalikone: Löydä sinulle sopivin ehdokas Kalevan vaa­li­ko­nees­ta

Pääkirjoitus: Kisa vaalien yk­kös­pai­kas­ta on nyt huip­pu­ki­reä, ja siksi pienet mo­kai­lut tai on­nis­tu­mi­set voivat rat­kais­ta lop­pu­tu­lok­sen

Rikokset: Yli­vies­kan kou­lu­puu­ko­tuk­ses­ta epäilty van­git­tu

Mainos: Jakajaksi Kaleva Mediaan kesän ajalle - tutustu ja hae tästä

Tilaajille

Hei­nä­kui­nen hel­le­päi­vä Oulun kaup­pa­to­ril­la on rau­hal­li­nen, ellei vähän liian­kin – to­ri­elä­mää Oulussa var­jos­taa meluava ja pö­li­se­vä ho­tel­li­työ­maa kojujen vie­res­sä

Paikalliset mansikat tekevät niin hyvin kauppansa, että niitä joudutaan suorastaan jonottamaan

”Torilla on vilinää, torilla on kilinää ja joku vielä lisää toi”, lauloi Juice Leskinen & Coitus Int kappaleessa Kuopio tanssii ja soi. Oulun kauppatorilla kilisee ja hurisee torihotellityömaa; mutta tulikuumaa päivää ennakoivan aamupäivän tunnelma on muutoin sopivan rauhallinen torilla käyskentelyyn.

Oululainen Salme Jutila käy normaalisti usein torilla, mutta tänä kesänä kerta on vasta toinen. Nyt hän tuli ostamaan Lännen tilan mansikoita neljä laatikkoa annettavaksi lapsilleen ja lapsenlapsilleen.

– Mukava tori tämä on aina ollut.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.