Essee
Tilaajille

Heillä on nimet ja kasvot – Suuria luu­le­vat miehet luovat nyt suuren luokan sotkuja

Jokin tässä ajassa pakottaa siihen, että planeetallinen ihmisiä seuraa henkeään pidättäen kiukkuisten ja itsestään liian suuria luulevien ikämiesten roolileikkejä, Markku Heikkilä kirjoittaa.

Sitä tahtoisi uskoa järjen voittoon. Usko on taas ollut koetuksella, kun ohjukset, hävittäjät ja droonit lentävät pitkin Ukrainaa ja Lähi-itää eikä näkyvillä ole, että mikään tällä lopulta ratkeaisi. Huolella rakennetut kansainväliset toimintasäännöt lentelevät romukoppiin.

Tätä kehitystä selitetään monenkeskisen maailmanjärjestyksen ongelmilla, sopimusperusteisen toiminnan rapautumisella.

Totta, mutta tällä rapautumisella näyttää olevan kasvoja, ja niillä kasvoilla on nimiä.

Hyvää äitienpäivää!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat, podcastit, videot ja livelähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi