Hau­ki­pu­taal­la pe­rus­te­tun Mors Subitan öri­nä­lau­lu kuu­los­taa raas­ta­val­ta, mutta ei ole sitä bändin so­lis­til­le: "Mitä ra­jum­man kuu­lois­ta siitä saa, sitä siis­tim­pää se on"

Death metalia soittavan Mors Subitan laulaja Eemeli Bodde lupaa, että lauantain levynjulkaisukeikalla Oulussa "ei kenelläkään ole kovin kylmä".

Mors Subitan Mika Lammassaari, Juho Näppä, Mika Junttila, Eemeli Bodde ja Ville Miinala vaikuttavat tätä nykyä eri puolilla maata, mutta treenaamaan he kokoontuvat yleensä Ouluun.
Mors Subitan Mika Lammassaari, Juho Näppä, Mika Junttila, Eemeli Bodde ja Ville Miinala vaikuttavat tätä nykyä eri puolilla maata, mutta treenaamaan he kokoontuvat yleensä Ouluun.
Kuva: Susanna Raitamaa

Oululaislähtöisen Mors Subitan death metal ja sen vokalistin Eemeli Bodden örinälaulu ovat niin hengästyttävää tykitystä, että sanoituksia ei ole helppoa ottaa haltuun. Esimerkiksi tuoreesta Fire, Walk With Me -musiikkivideobiisistä tunnistaa ensikuulemalta lähinnä nimikkolauseen.

– Se on sellainen juttu, että se tulee ajan kanssa, Eemeli Bodde naurahtaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä