Eläkkeensaajat ovat uhrautuneet vuosikymmenten mittaan keräämällä omalla ja työnantajiensa kustannuksella satojen miljardien rahastot. Niiden käyttötarkoitus on jäänyt hämäräksi, ainakaan niitä ei käytetä rahoja keränneiden hyväksi. Ne on jätetty pörssipelaajien hyväksi ja eläkefirmojen johtajien tuotantopalkkioiden maksuun, eli hyvä veli -verkoston eduksi.
Miksi rahaa kerätään edelleen, kun eläkemaksu hoidetaan pääasiassa kertyvillä maksuilla, ei rahastojen tuotoilla. Rahastot olivat vuoden 2023 kesäkuun lopussa 243 miljardia euroa, lisäys oli vuodessa kaksi miljardia.
Uusi hallituksemme suhtautuu nuivasti erityisesti eläkkeellä oleviin. Edelleenkään ei ole oikaistu taitettua indeksiä, lääkkeiden arvonlisäveroa nostetaan, inflaatio on nostanut hintoja.
Sähkö on ollut erityisen suurten muutosten kourissa, se on noussut aivan liikaa. On tehty merkittävästi väärä järjestelmä, annetaan jonkin pörssin määrätä hinta – ylin tarjous on koko päivän korkein hinta. Eli käytännössä yksi henkilö pystyy hinnan määrittämään – on siinä poliitikot menneet pahemman kerran metsään.
Vihreät esittävät, että maksetaan liian suuria eläkkeitä, saavat yli tuhannen euron eläkettä, se tuntuu heille olevan ylenpalttinen määrä. Ei vanha eläkkeellä oleva niin paljoa rahaa tarvitse, on heidän edustajansa Atte Harjanteen tuoma puolueen kanta. Eläkkeensaajat halutaan luontokadon, puoluetukien ja monien muiden, kansanedustajienkin, piipahdusten maksajiksi.
Oman ihmetyksen aiheensa on tuonut täällä pohjoisessa Pohde, joka on paisutettu valtavaksi himmeliksi, näin voi päätellä käsittämätöntä organisaatiokaaviota katsellessa. Nythän ei Pohteella pitäisi olla minkäänlaista ongelmaa, noin ison johtajajoukon pitää osata johtaa niin, että rahat riittävät, hoitoa saadaan heti, eikä jouduta jonoihin kuukausiksi, vuosiksi.
Nyt kuitenkin lopetetaan vastaanotot, viedään kaikki keskustoihin ja samalla saadaan aikaiseksi se, ettei ketään ehditä hoitaa kunnolla. Tärkeintä tuntuu olevan se, että näille johtajille ja politiikoille riittää rahaa jaettavaksi. On valittu joukko poliitikoita aluevaltuustoihin ja se valinnut aluehallituksen, mikseivät he johda tätä Pohteen laumaa? Nyt valta on annettu asiaa osaamattomille viranhaltijoille.