Pohjois-Suomen avin ylijohtaja Kaisa Ainasoja kantaa huolta siitä, kuka edustaa tulevaisuudessa alueellista ääntä Pohjois-Suomessa aluehallinnon näkökulmasta.
Kuva: Pekka Peura
Hallitus esittää isoja rakenteellisia muutoksia aluehallintoon. Esityksen mukaan nykyiset aluehallintovirastot ja Valvira yhdistyvät yhdeksi suureksi lupa- ja valvontavirastoksi. Ely-keskuksilta siirrettäisiin osa ympäristötehtävistä lupa- ja valvontavirastolle ja nykyisten 15 ely-keskuksen tilalle perustettaisiin yhteensä 10 elinvoimakeskusta.
Pohjois-Pohjanmaalla nykyiset aluehallintoviraston tehtävät jatkuvat esityksen mukaan pääosin osana lupa- ja valvontavirastoa. Pääosa Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun ely-keskusten tehtävistä yhdistetään yhdeksi Pohjois-Suomen elinvoimakeskukseksi.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut