Hal­li­tuk­sen hi­das­te­lu ra­vin­to­loi­den au­kio­lon höl­len­tä­mi­ses­sä mak­sa­nut työ­paik­ko­ja – "Ra­joi­tuk­sia kyllä saatiin voimaan no­peas­ti", ar­vos­te­lee Maran Timo Lappi

Matkailu- ja ravintola-alaa edustava Mara kantelee oikeuskanslerille hallituksen viime viikon päätöksestä jättää Uudenmaan, Kanta-Hämeen ja Päijät-Hämeen tiukat ravintolarajoitukset voimaan. Sittemmin rajoituksia on lievennetty, mutta ne ovat edelleen muuta maata tiukemmat.

Matkailu- ja ravintolapalveluiden Maran toimitusjohtaja Timo Lappi ei sulata hallituksen hitautta koronarajoitusten purkamisessa. Tartuntatautilain mukaan ravintolarajoituksia pitää purkaa viipymättä, jos niille ei ole perusteita.
Matkailu- ja ravintolapalveluiden Maran toimitusjohtaja Timo Lappi ei sulata hallituksen hitautta koronarajoitusten purkamisessa. Tartuntatautilain mukaan ravintolarajoituksia pitää purkaa viipymättä, jos niille ei ole perusteita.
Kuva: Lännen Media

Ravintoloissa on edelleen rajoituksia, vaikka koronatartunnat ovat olleet laskussa useiden viikkojen ajan, sairaalat tyhjenevät ja rokotukset etenevät.

Tartuntamäärien mukaisessa leviämisvaiheessa ei ole enää yksikään Suomen maakunta.

Silti Kanta-Hämeessä ja Päijät-Hämeessä oli torstaihin asti muuta maata tiukemmat ravintolarajoitukset. Pubeissa anniskelu on pitänyt lopettaa jo kello 18 ja ovet sulkea kello 19.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä