Lukijalta
Mielipidekirjoitus

EU-ko­mis­sio höl­len­tää pääs­tö­vel­voit­tei­ta – Suomen met­sä­sek­to­ri voi joutua mak­sa­maan laskun

EU:n komissio julkisti äsken ehdotuksensa, jolla on tarkoitus remontoida unionin ilmasto- ja energiatoimia, muun muassa päästökauppajärjestelmää (ETS), joka on tällä hetkellä EU:n tärkein ilmastopoliittinen työväline.

Sen piirissä on päästöistä lähemmäs 50 prosenttia, ja vuodesta 2028 lähtien 75 prosenttia, kun ETS II otetaan käyttöön. Komission ehdotus siis hidastaisi päästöjen vähennysvauhtia.

Päästökaupan (ETS) idea on markkinaehtoinen päästöjen vähentäminen. Kaikille suuremmille energia- ja teollisuuden alan yhteisöille määrätään vuosittain tiukentuva päästövelvoite.

Jollei yhteisö siihen pääse, se joutuu ostamaan markkinoilta päästöoikeuksia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut